• +48 514 083 164 ul. Jana Kochanowskiego 15
  • kontakt@odkurzaczerzeszow.pl

17 sposobów na czyszczenie dywanów, które mogą uratować dywan, kanapę, sofę, materac

17 sposobów na czyszczenie dywanów, które mogą uratować dywan, kanapę, sofę, materac

Pokryj wszystkie podłogi dywanami. Zimą ciepło na nogach i nic nie przebije miękkości dywanu latem, gdy chodzisz boso. Możesz położyć się na nim obok grzejnika lub kominka z książką i jest to całkiem wygodne. Dywany dają zadatki na prawdziwy dom, a ponieważ są tak długoterminowym zakupem, ich konserwacja znacznie wykracza poza zwykłe cotygodniowe odkurzanie, które wykonujemy. Ale jesteśmy tutaj, aby dać Ci 17 wskazówek dotyczących czyszczenia dywanów, aby utrzymać dywan w nienaruszonym stanie.

1: Lep do ubrań na ratunek

Czy miałeś wrażenie, że bez względu na to, jak mocno odkurzasz, jest tylko proch, okruchy i włosy, z którymi Twój odkurzacz nie może sobie poradzić? Jest to częsty problem, z którym musisz się uporać, gdy posiadasz dywany z długimi włosami i nawet najpotężniejszy odkurzacz nie może wyczyścić włókien na wyższym poziomie.
Rozwiązaniem jest zakup wałka do kłaczków do tych problematycznych obszarów i smarowanie łokcia, aż zbierzesz wszystkie uparte cząsteczki. W zależności od rodzaju dywanu, możesz spędzić maksymalnie pięć minut na jeden dywan.

2: Wyeliminuj sierść zwierząt za pomocą ściągaczki do okien.

Sierść zwierząt jest niezwykle trudna do usunięcia za pomocą odkurzacza. Rolki do kłaczków mogą również nie być zbyt przydatne, ponieważ mówimy o czyszczeniu całej powierzchni, a w przypadku niektórych zwierząt może to być przytłaczające. Jeśli Twój dywan ma bardzo krótkie włosy, możesz skorzystać z niezawodnej ściągaczki.
Ściągaczka może być przeznaczona do okien, ale jej konstrukcja jest zaprojektowana tak, aby usuwać gruz, szron i inne substancje, które tworzą cienkie warstwy i przyklejają się do powierzchni – dokładnie tak, jak sierść zwierząt domowych na dywanie z krótkiej sierści. Podlać ściągaczkę i po prostu używać jej tak, jak na oknie.

3: Usuń plamy żelazkiem

Odplamianie przetestowało siłę woli i inteligencję właścicieli domów, odkąd dywany stały się tym, czego posiadasz, by związać pokój razem i napotkasz kilka szkół myślenia w tej sprawie. Ten, który teraz przedstawiamy, jest procesem trzystopniowym.
Najpierw odkurzasz poplamiony obszar, aby pozbyć się twardych cząstek i pozostawić skupienie się tylko na plamach pod ręką. To bardzo ważna praca przygotowawcza.
Po drugie, potraktuj plamy mieszaniną wody i octu w stosunku 3: 1. Musisz pozwolić tej mieszaninie przedostać się do poplamionej tkaniny. Pięć minut powinno wystarczyć.
Po trzecie, umieść ręcznik na poplamionym obszarze i nałóż rozgrzane żelazko. Ciśnienie i ciepło powodują, że plama przenosi się na ręcznik, podobnie jak odwrócony tymczasowy tatuaż wodny.

4: Zawsze pocieraj, nigdy nie osuszaj

To instynkt, aby zetrzeć brud. Robisz to podczas polerowania butów, zmywania naczyń, nawet gdy plama utrzymuje się na pościeli, ale przy dywanach tarcie prowadzi do rozprzestrzeniania się. Istnieje również duża szansa, że ​​plama zostanie wrobiona w tkaninę – najpewniejszy sposób na trwałe przebarwienie. Bez względu na to, jakiego środka czyszczącego używasz, pamiętaj, że tylko wytarcie może spowodować usunięcie plamy, gdy naciskasz miejsce, które prowadzi do wchłonięcia płynu przez ściereczkę lub gąbkę. Innym sposobem ochrony włókna dywanu jest zwracanie uwagi na kierunek, w którym plama się plama. Osuszanie do wewnątrz z zewnątrz plamy zapewnia, że ​​plama nie rozprzestrzeni się dalej.

5: Domowy środek do skutecznego czyszczenia dywanów

Tak, możesz kupić wszystkie detergenty, których pragnie twoje serce do głębokiego czyszczenia dywanów, zwłaszcza jeśli masz własną maszynę do mycia dywanów. Ale to może nie być najlepsza opcja, gdy próbujesz prowadzić zdrowe, organiczne życie. Jeśli lubisz używać naturalnych środków i chcesz zminimalizować wpływ, jaki wywierasz na środowisko, ten przepis jest dla Ciebie.
Składniki są następujące: szklanki nadtlenku wodoru, ¼ szklanki białego octu, 5 kropli olejków eterycznych, 2 łyżki mydła do naczyń, 2 łyżki płynu do zmiękczania tkanin i 4 litry gorącej wody, ale nie wrzącej wody. Jest to znacznie czystsza alternatywa w porównaniu do tych kupionych w sklepie i łatwo uzyskasz te same wyniki. Zablokuj i załaduj maszynę do szamponu i jesteś gotowy na dokładne, głębokie czyszczenie.

6: Soda oczyszczona usuwa plamy olejowe z dywanu, kanapy, sofy i innych powierzchni.

Olej musi być najbardziej frustrującą substancją do usunięcia z dywanów i czasami nie można dokładnie usunąć tych plam gorącą wodą. Potrzebujesz specjalnego sposobu na ekstrakcję olejów z dywanów i właśnie w ten sposób soda oczyszczona ratuje życie i dywan. Nałożyć obficie na plamę i pozostawić, aż soda wchłonie plamę i na rodzaj suchej skórki, którą można skutecznie odkurzyć i pozostawić znacznie jaśniejszą plamę. Po wchłonięciu większości olejku można przystąpić do wycierania plam.

7: Wypadki zwierząt domowych

Ponieważ istnieje ryzyko, że ten artykuł będzie brzmiał jak zalecenie dotyczące sody oczyszczonej, muszę również uwzględnić sodę oczyszczoną jako skuteczny środek na włamanie zwierząt domowych. Wypadki się zdarzają i właściciele zwierząt zgodzą się, że mocz zwierzęcia nie poddaje się bez walki. Jest zapach i przebarwienia, ale duża ilość sody oczyszczonej pochłania zapach, a następnie pozwala zmyć resztę bałaganu. Przekonasz się, że to ratuje życie, gdy trenujesz bardzo energicznego szczeniaka, aby czekał, aż zabierzesz go na spacer.

8: Wcieranie alkoholu usuwa lakier do paznokci

Możesz nie chcieć ryzykować nałożenia alkoholu na dywany, ponieważ może to uszkodzić barwnik i doprowadzić do wybielenia, zwłaszcza gdy urażającą plamą jest lakier do paznokci. Zaufaj mi jednak, kiedy mówię, że zmywacz do paznokci i inne rodzaje czystego alkoholu do wycierania nie są wystarczająco mocne, aby wybielić dywan. Więc poczekaj, aż lakier do paznokci wyschnie. Odetnij jak najwięcej wyschniętego lakieru do paznokci tępym narzędziem, najlepiej nożem do masła, a następnie delikatnie przetrzyj szmatką lub ręcznikiem papierowym, aż lakier do paznokci się rozpuści i zostanie wchłonięty przez materiał.

9: Krem do golenia usuwa normalne zabrudzenia

Na jaśniejsze dywany w beżowych, żółtych, białych i delikatnych pastelowych kolorach pojawiają się ślady brudu, które powstają w wyniku dużego natężenia ruchu, gromadzenia się kurzu lub po prostu nieostrożnych wypadków. Posiadanie dzieci w pobliżu powoduje również, że takie dywany są bardzo widoczne ślady poślizgu, a brud może czasami przeszkadzać, ale nie w przypadku użycia kremu do golenia. Każdy rodzaj działa, więc możesz dobrze budżetować wokół tego. Plama może być stara, a główną korzyścią płynącą z wcierania w nią kremu do golenia i pozostawienia jej na miejscu jest to, że dywan jest potem miękki w dotyku i jest też więcej puchu. Równie dobrze możesz nazwać go kremem przeciw starzeniowym do dywanów.

10: Soda oczyszczona może również odświeżyć dywan

Technicznie rzecz biorąc, soda oczyszczona to połowa tego, czego potrzebujesz, aby stworzyć własny odświeżacz światła, gdy chcesz upiększyć swój dywan, czy to dla gości, czy na inne bardziej formalne wydarzenie. Będziesz potrzebować butelki olejku eterycznego i pudełka 16 uncji sody oczyszczonej. Dodaj od 10 do 20 kropli, w zależności od tego, jak wyraźny chcesz, aby zapach był i wybierz coś świeżego, na przykład cytrusów. Posyp dywan tą mieszanką tak, jak przy posypywaniu ciasta cukrem, a następnie odkurzaj po 5-10 minutach.

11: Przepis na silny dezodorant

Dzieci? Zwierzęta domowe? Chcesz, aby Twoje dywany pachniały świeżo, ale chcesz też używać produktów, które nie zaszkodzą Twoim bliskim? Racja, przepis jest prosty. Zacznij od jednej do dwóch łyżek boraksu w dużym pojemniku. Podążaj za Boraksem, dodając 10 kropli olejku eterycznego, ale zanim zdecydujesz się na jeden, najlepiej zbadaj, jak silny jest zapach i jakie zapachy mogą drażnić twoje zwierzęta, ponieważ mają o wiele bardziej wrażliwy węch. Na koniec dodaj dwie filiżanki sody oczyszczonej.
Zasadniczo jest to mieszanka podobna do poprzedniego pomysłu, ale nieco silniejsza. Soda oczyszczona pochłania brzydkie zapachy, olej odświeża włókno dywanu, ale mamy też boraks, który zabija zarazki, mikroby i jest bezpieczny w tych ilościach.

12: Dywany Shagi wymagają specjalnej troski

Racja, dywany kudłate, shaggi mogły powrócić jako niezbędny element w twoim domu, ale nie oznacza to, że dywany kudłate stały się łatwiejsze do czyszczenia. Wręcz przeciwnie, większość odkurzaczy ma tak silne zasysanie, że powoduje zrzucanie tych dywanów, gdy włókna są zassane, puszą się lub po prostu ogólnie poluzowują. To tak, jakbyś miał w domu zwierzaka. Aby całkowicie uniknąć tych epizodów zrzucania, po prostu odkurzaj tylko za pomocą nasadki węża. Docierasz głęboko do korzeni włókien, nie uszkadzając splotu.

13: Wyczyścić dywan mocą octu

Ocet ma wiele zastosowań podobnych do sody oczyszczonej, jeśli chodzi o pielęgnację dywanów, a jednym z najciekawszych zastosowań jest spulchnianie obszarów o dużym natężeniu ruchu, w których dywan wygląda na zużyty, a włókna zostały spłaszczone. Ocet rozcieńczasz w równych ilościach wody, a następnie spryskujesz nim dotknięty obszar. Gdy materiał wchłonie mieszankę, weź zwykłą łyżkę i przesuń ją bokiem po dywanie, aby poluzować włókna i przywrócić ich pierwotną teksturę.

14: Wypierz swój dywan mocą kostek lodu

Ta sztuczka jest przeznaczona dla odcisków pozostawionych na dywanach z mebli, zwłaszcza gdy jest zarówno ciężki, jak i rzadko przenoszony. Te wrażenia są denerwujące, jeśli zdecydujesz się na zupełnie inną aranżację. Ale nie rozpaczaj, bo jak się okazuje, możesz przywrócić dywanowi dawną świetność za pomocą kostki lodu. Umieść zwykłą kostkę lodu na tych wgnieceniach i pozostaw je do stopienia. Następnie osusz nadmiar wody i wyprasuj miejsce ręcznikiem do wyschnięcia. Gdy włókna są już prawie suche, stają się giętkie i można je z łatwością spuchnąć ręcznie.

15: Utrzymuj dywany w czystości dzięki czepkom na buty

Czy planujesz przeprowadzić się? Czy będzie jakaś okazja, taka jak przygotowania do wydarzenia, które spowoduje duży ruch pieszy na dywanach? Zminimalizuj wszelkie uszkodzenia, każąc ludziom nosić w środku parę czapek do butów, które będą tępić odciski z butów, butów do biegania i szpilek, a także zapobiegać tropieniu zbyt dużej ilości brudu w domu. Zapobieganie jest równie ważne jak konserwacja, a odrobina przewidywania ogranicza czyszczenie do minimum.

16: Dywany terenowe i biegacze to Twoi przyjaciele

Masz piękne dywany, którymi lubisz się popisywać podczas organizowania spotkań i przyjęć, ale ruch pieszy nie ma litości, a bez odpowiedniej pielęgnacji takie dywany zużywają się szybciej. Możesz kupić dywaniki i chodniki, aby umieścić je wzdłuż obszarów o największym natężeniu ruchu, a następnie po prostu je usunąć, gdy masz gości. Oszczędza dużo czasu podczas odkurzania, a także sprawia, że ​​dywany dłużej wyglądają jak nowe.

17: Lód kontra guma

Guma nigdy nie jest dobrą rzeczą do zwijania na żadnym dywanie, ale chociaż usunięcie gumy z jakiegokolwiek włókna wydaje się niemożliwe, nie oznacza to, że tak jest. Głównym problemem jest to, że dziąsło jest nadal miękkie. Rozciąga się i radzenie sobie z nim w tym momencie może prowadzić do większych szkód niż jakiekolwiek rezultaty, więc zamiast tego musisz go utwardzić. Kostka lodu na gumie na pół minuty powinna wystarczyć, aby ją zamrozić i pozwolić na zeskrobanie jej łyżką, co spowoduje ograniczone uszkodzenie dywanu.

Myślę, że daliśmy Ci wszystkie wskazówki, o których mogliśmy pomyśleć w tej chwili. Dywany są dostępne w tak wielu kolorach, kształtach, rozmiarach i materiałach, że nie każda wskazówka będzie miała zastosowanie, dlatego przed zakupem należy uważnie przeczytać, jakie będą potrzeby, i odpowiednio postępować. Jeśli znasz inną sztuczkę, która pomaga radzić sobie z pewnym rodzajem plam, zostaw nam komentarz.

admin
admin

Zadzwoń